Eastern
Key Graduation
Conley.....4x1
Key Returns
Turner.....4x4, 4x2
Campbell.....4x4, 4x1, 4x2
Cantrell.....4x4, 4x2
Bounner…..4x4, 4x2
Sigworth…..4x4
Exline….SP
Grading Events
Sprints.....P
Hurdles.....P
Distance.....P
Field.....P
Relays.....P
Eastern Finished last in the SOC meet 8 points back of #10
MS was 7th in their meet 1 point back of 6th....Should be some of these girls helping as freshmen this spring.
Green
Key Graduation
Don't see any
Key Returns
Ratliff.....100h, 300h, 200
Gaffney.....3200
Baldridge.....Discus
Grading Events
Sprints.....F
Hurdles.....G
Distance....P
Field.....P
Relays.....P
Green finished 9th 7 points back of #8. The MS finished10th 5.5 behind #9
Oak Hill
Key Graduation
Ward.....1600, 800, 4x4, LJ
Key Returns
Miller.....100h, 300h, 4x4, HJ
Mullett…..1600, 4x4,3200
Rawlins.....4x4
Grading
Sprints.....F
Hurdles.....G
Distance.....G
Field.....F
Relays.....F
Green finished in 5th place in the SOC meet 7 back of #4
MS didn't place
Minford
Key Graduation
Goddard.....4x2, 4x1
Key Returns
Wurts…..100m, 4x1, LJ
Malone.....4x8, 4x2
Reffit…..4x8, 4x1, 4x2
Shoemaker.....4x2, 4x1, 300, LJ
Dillion.....4x8
Coriell…..4x8
Grading
Sprints.....P
Hurdles.....P
Distance.....P
Field…..P
Relays.....G
Minford finished 7th 17 points back of 6th
MS finished 1st in the SOC meet 7 point over 2nd place. Sound have some freshmen stepping in real quick.
Northwest
Key Graduation
McClurg.....4x8, 400, 800, 4x4
Tackett.....1600, 3200
Mitchell.....4x1
Baer.....4x1, Discus, SP
Key returns
Webb.....100m, 4x2, 4x4
Curtis.....4x8, 4x2, 400,4x4
Jenkins.....4x8, 800, 4x4
LeBrun…..4x8
Wamsley…..100h, 300h, HJ, Lj
Mason.....4x2, 4x1
Montrian…..4x2, 4x1
Arguetta…..1600,3200
H. Tackett…..SP
Grading events
Sprints.....P
Hurdles.....E
Distance.....G
Field.....E
Relays.....G
Northwest finished 3rd in the SVC meet53.5 back of 2nd place
MS came in 5th on their SVC meet 22 points back of 4th.Should be a few freshmen helping in 2019
Portsmouth Clay
Key Graduation
Bobst.....100, 200
A. Osborn.....4x8, 800, 1600, 3200
Willis.....4x8, 800
S. Osborn....4x8, 1600, 3200
Key Returns
Davis.....4x8
Malone.....HJ
Colley.....Dis
Whitt.....Dis, SP
Grading Events
Sprints.....P
Hurdles.....P
Distance.....P
Field.....P
Relays.....P
Clay finished 10th in the SOC 1 point back of 9th
MS was 9th 3 points back of 8th
Portsmouth West
Key Graduation
Cochran.....4x8
Powell.....4x8
Bentley.....4x8
Key returns
Turpin.....4x8
Williams.....4x1, 4x2, 100m 200
Vogler.....4x1, 4x2
Hart.....4x2, 4x4
Journey.....4x1,4x2
Grading
Sprints.....G
Hurdles.....P
Distance.....P
Field.....F
Relays.....F
West came in 8th in the SOC 2 points back of 7th
MS finish their SOC meet 9th 6 back of #8
South Webster
Key Graduation
Canter.....100m, 4x2, 4x1, 200
Raison.....1600, 800, 3200,4x4
Blevins.....1600, 3200,4x4
Key Returns
Edwards.....100h, 300
Martin.....4x2,4x1
Hobbs.....4x2, 4x1, 4x4
Hagen.....4x2, 4x1, HJ
Stephens.....400, 4x4
Grading
Sprints.....P
Hurdles.....P
Distance.....P
Field.....P
Relays.....P
South Webster finished 4th at the 2018 SOC meet 44 points back of #3
MS also finish 4th but only 3 back of 3rd
Valley
Key Graduation
Price.....4x8, 3200, 4x4
Key Returns
Morrow.....100m, 4x2, 4x1
B. Buckle.....4x8, 300h
Wright.....4x8, 4x2, 4x1, 4x4
R. Conely…..4x8, 800, 4x4
K. Conaway.....4x2, 4x1, HJ
Cambell…..1600, 4x4
N. Buckle.....400, 100h, 4x2, 4x1
H. Conely…..Dis, SP
Grading Events
Sprints.....F
Hurdles.....F
Distance....G
Field.....F
Relays.....F
Valley tied for 5th 7 points back of 4th
MS finished 6th 24 out of 5th place
Waverly
Key Graduation
Heigley…..100, 400, 200, LJ
Hauck.....4x8
Goodman.....4x8, 1600, 3200, 4x4
Prall…..100h, 4x2, 4x1, 300
Smith.....HJ
Key Returns
Crabtree.....4x4, 4x8, 1600, 800
Reisinger.....4x4, 4x1, 4x2, LJ
Stewart.....4x4, 4x1, 4x2
Knight.....4x1, 100, 400, 200
Reed.....4x2
Ray.....4x8, 800
Saverly…..HJ
Barr.....Dis, SP
Grading Events
Sprints.....G
Hurdles.....G
Distance.....E
Field.....G
Relays.....G
Waverly finished 2nd in the SOC last Year 27 points back of 1st
MS was 3rd at their meet 12 back of 3nd
Wheelersburg
Key Graduation
Willis.....4x8, 800, HJ
Ruby.....100h, 300h, 200, LJ
White.....4x1
Key Returns
Irwin.....4x4, 400, LJ
Jolly.....4x4, 4x1, 100h, 300h
Canary.....4x4, 4x2, 4x8
Dingus.....4x4, 4x2, 4x8, 400
Deacon.....4x1, 4x2, 4x8
Miller.....4x1, 4x2, 200
Gill.....HJ
Imnett…..Dis, SP
Stewart.....Dis, SP
Grading Events
Sprints.....E
Hurdles.....E
Distance.....P
Field.....E
Relays.....E
Burg finish with the SOC championship, 27 points over #2
MS came in 2nd, 1 point back of #1
OVERALL
Sprints.....Wheelersburg, West, Waverly, Valley, Minford, Northwest, Oak Hill, Green
Hurdles.....Northwest, Wheelersburg, Waverly, Oak Hill, Green, Valley, Minford, West
Distance.....Waverly, Wheelersburg, Oak Hill, Northwest, Valley, Green
Field.....Wheelersburg, Northwest, Valley, Waverly, Minford, West, Oak Hill, Green
Relays.....Wheelersburg, Waverly, Minford, Northwest, Valley, West, Oak Hill, Green
Boys
EASTERN
Key Graduation
Gray.....4x1
Key Returns
Strong.....4x4, 4x1, 4x8
Mattox.....4x4, 4x1, 4x8, 300
Clemons.....4x4, 4x1
Logan.....4x4, 4x8
Leist…..4x8, 1600, 800, 3200
Grading Events
Sprints.....P
Hurdles.....P
Distance.....G
Field.....P
Relays.....F
Eastern finished in the 7th spot of the SOC meet five points behind #6
MS came in 8th at the Jr high meet 11 points back of 7th
Green
Key Graduation
Key Returns
Sampson.....4x4, 4x1, 4x2
Derifield.....4x4
E. Huffman.....4x4, 4x1, 4x2, HJ
Smith.....4x1, 4x2
Otworth.....4x1, 4x2, 110
Z. Huffman.....110, 300, 200, LJ
Labor.....Dis.
Grading Events
Sprints.....F
Hurdles.....G
Distance....F
Field.....P
Relays.....P
Green placed 8th in the conference meet 8 points back of 7th
MS Green finished 7th 36 back of 6th
Minford
Key Graduation
Eldridge....4x8, 800, 4x4
Tilly.....110, 300, HJ, LJ
Dunham.....4x2, 4x1
Key Returns
Ashley.....4x4, 110, 400
Rasmussen.....4x4, 4x8, 400
Adkins.....4x4
Martin.....4x1, 4x2
Wiget…..4x1, 4x2, 100
Kelly.....4x4, 100, LJ
Slusher…..4x2
Harris.....4x8, 1600, 800, 3200
Henry.....4x8
Conklin.....HJ
Livingston.....SP
Grading Events
Sprints.....G
Hurdles.....G
Distance.....F
Field.....F
Relays.....E
Minford finished 3rd in the SOC 15.5 back of #2
MS came in 5th in the conference meet 22.5 back of #4
Northwest
Key Graduation
Webb.....100, 200, HJ, LJ
Montavon…..4x1, 4x2
Key Returns
Rundquist…..4x4, 4x8, 100, 400
Bruch.....4x4, 4x1, 4x2
Crabtree.....4x4, 4x8, 400, SP
Shope…..4x4, 1600, 800, 3200
T. Prose.....4x1, 4x2
H. Prose.....4x1, 4x2
Morrel.....4x8
Smith.....1600, 800, 3200
McCloy.....110, 300, 200 ,LJ
South.....SP
Grading Events
Sprints.....G
Hurdles.....E
Distance.....E
Field.....G
Relays.....G
Northwest placed at #2 in the Conference 1.5 points back of #1
MS finished at #2 also, 16.5 points out of 1st
Notre Dame
Key Graduation
Beckett....4x8, 4x2, 4x4
Taylor.....4x8, 4x2, 4x4
Key returns
Harting…..4x4, 4x2, 4x1
Gillenwater…..4x4, 4x2, 4x8, 400
Grading Events
Sprints.....P
Hurdles.....P
Distance.....P
Field.....P
Relays.....F
Notre Dame finished 9th 2 back of #7
MS Tied for last 1 back of 9th
Oak Hill
Key Graduation
Aldridge.....4x8
Stewart…..4x1
Detty.....Discus
Johnson....Discus
Key returns
Hughes.....4x1, 300
Caldwell.....4x1, 200
Adkins.....4x1
Mullett.....4x2
Simmonds.....4x2
Roush.....4x2
Grading Events
Sprints.....P
Hurdles.....F
Distance.....P
Field.....P
Relays.....F
Oak Hill came in 10th in the SOC meet 7 behind number 9
MS Did not score
Portsmouth West
Key Graduation
Myers.....4x8
Spriggs.....4x2
Key Returns
Andre.....4x4, 4x1
Brown.....4x1, 4x2, 4x4, 4x8
Dubiel…..4x4, 4x2, 400
Winters.....4x4, 4x8
Stone.....4x1
Estep.....4x1, 4x2
Hayslip…..4x8
Grading Events
Sprints.....P
Hurdles.....F
Distance.....P
Field…..P
Relays.....P
West came in 11th 7 points back of 10th
MS finish 10th in the SOC meet 1 back of 9th
South Webster
Key Graduation
Thompson.....100m
Lore.....4x8, 4x4, 4x2, 4x1
Key Returns
Chapman.....4x1, 4x4
Shirkey…..4x1. 4x2, 4x4, 4x8
Stone.....4x1, 4x2
Bramblett…..4x2
Blizzard.....4x8, 1600
Hagen.....4x8
Stephens.....400
Edwards.....Dis, SP
Grading Events
Sprints.....P
Hurdles.....P
Distance.....P
Field.....P
Relays.....P
Waverly
key Graduation
Saverly……..110, 4x1, 300
Kritzwien…..4x2, 4x1, 200, 4x4
Davis.....4x2, 4x5, 4x4
Peoples.....Discus
Robinson.....SP
Key Returns
Kendrick.....4x4, Hj, Lj
Diener.....4x4, 4x8, 800
Wolfe.....4x2, 110, 300
Judd.....4x8, 1600, 800, 3200
Fraley…..4x8
Evory…..4x8, 1300, 3200
C. Remington.....LJ, 4x1, 100, 200
Bock.....Discus, Shot Put
L. Remington.....4x200
Grading Event
Sprints.....G
Hurdles.....G
Distance.....E
Field.....E
Relays.....G
Placed first in the SOC and the MS took first too
Western
Key Graduation
Woods.....3200
Key Returns
None
Grading Events
Sprints.....P
Hurdles.....P
Distance.....P
Field.....P
Relays.....P
Western Finished 12th in the SOC meet 3 points back of #11
MS didn't score
Wheelersburg
Key Graduation
Reyes.....100, 400, 200, 4x4
Emnett…..4x8
King.....4x4, 4x8
Dyer.....4x1, 4x2, HJ, LJ
Burton.....Dis, SP
Key Returns
Stidham.....4x4, 4x8, 800
Matthews.....4x4, 4x1, 4x2, 100
Nunley.....4x1, 4x2
Drake.....4x4
Ruby.....4x2, 400, LJ
Whitley.....4x8
Maxie.....110, 300, HJ
Grading Events
Sprints.....E
Hurdles.....G
Distance.....P
Field.....G
Relays.....E
Burg finished 4th in the conerence meet 3.5 points back of #3
MS finished 4th in their SOC meet 17.5 behind #3
OVERALL
Sprints.....Wheelersburg, Minford, Northwest, Green, Waverly, Notre Dame Valley, Ohio Hill, West
Hurdles.....Northwest, Green, Wheelersburg, Minford, Waverly, West, Oak Hill, Valley
Distance.....Northwest, Waverly, Minford, Valley, Wheelersburg, Green
Field.....Waverly, Northwest, Valley, Wheelersburg, Minford, Green, Oak Hill
Relays.....Minford, Wheelersburg, Northwest, Waverly, Notre Dame, Oak Hill, Valley, West
Girls to watch in 2019
100m.....Libby Miller-WB, Gabby Deacon-WB
100h.....Haidyn Wamsley-NW, Lauran Jolly-WB
200......Haliegh Williams-PW, Alyssa Dinger-WB
300......Haidyn Wamsley-NW, Lauren Jolly-WB
400......Alyssa Dingus-WM
800......Sarah Crabtree-Wa.
1600.....Sarah Crabtree-Wa.
3200.....Macy Mullett-OH
Dis.......Paige Emnett-WB
SP.......Paige Emnett-WB, Hannah Conley-Val
HJ.......Haidyn Wamsley-NW
LJ.......Allison Wurts-MN, Haidyn Wamsley-NW, Lani Erwin WB
Boys to watch in 2019
100.....Makya Matthews-WB, Ty Wiget-MN, Cody Remington-Wa
110.....Chase McCloy- NW, Zach Huffman- Gr
200.....Hunter Ruby-WB, Mayka Matthews-WB, Chase McCloy-NW
300.....Chase McCloy-NW, Z Huffman-GR
400.....Batson Ashley-MN, Hunter Ruby-WB
800.....Landon Smith-NW, Grayson Diener-Wa
1600...Landon Smith-NW, Josh Shope-NW, Aiden Judd-Wa
3200...Aiden Judd-Wa
Dis.....Macayne Bock-Wa,
Sp.....Jacob Brickley-Va, Macayne Bock-Wa
HJ.....Ethan Huffman-Gr
LJ.....Cody Remington-Wa, Hunter Ruby-WB, Kelton Kelly-MN
Winter Preview of SOC G & B-2019
Jump to
- SEOHIOPREPS SPORTS
- ↳ Football
- ↳ Football Links, League & Team Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Football
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL-Buckeye
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Boys Basketball
- ↳ Boys Basketball Links, League & Team Pages
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ All Time Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL-Buckeye
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Adena Warriors
- ↳ Alexander Spartans
- ↳ Athens Bulldogs
- ↳ Beaver Eastern Eagles
- ↳ Belpre Golden Eagles
- ↳ Chesapeake Panthers
- ↳ Chillicothe Cavaliers
- ↳ Circleville Tigers
- ↳ Clay Panthers
- ↳ Coal Grove Hornets
- ↳ Crooksville Ceramics
- ↳ Eastern Brown Warriors
- ↳ Eastern Meigs Eagles
- ↳ Fairfield Lions
- ↳ Fairfield Union Falcons
- ↳ Fairland Dragons
- ↳ Fayetteville-Perry Rockets
- ↳ Federal Hocking Lancers
- ↳ Fort Frye Cadets
- ↳ Gallia Academy Blue Devils
- ↳ Glenwood Tigers
- ↳ Green Bobcats
- ↳ Hillsboro Indians
- ↳ Huntington Huntsmen
- ↳ Ironton Fighting Tigers
- ↳ Jackson Ironmen
- ↳ Logan Elm Braves
- ↳ Logan Chieftains
- ↳ Lynchburg-Clay Mustangs
- ↳ Manchester Greyhounds
- ↳ Marietta Tigers
- ↳ Miami Trace Panthers
- ↳ McClain Tigers
- ↳ Meigs Marauders
- ↳ Minford Falcons
- ↳ New Lexington Panthers
- ↳ Notre Dame Titans
- ↳ North Adams Green Devils
- ↳ Northwest Mohawks
- ↳ Paint Valley Bearcats
- ↳ Peebles Indians
- ↳ Piketon Redstreaks
- ↳ Portsmouth Trojans
- ↳ Portsmouth West Senators
- ↳ Oak Hill Oaks
- ↳ Miller Falcons
- ↳ Nelsonville-York Buckeyes
- ↳ Ripley Blue Jays
- ↳ River Valley Raiders
- ↳ Rock Hill Redmen
- ↳ Sheridan Generals
- ↳ Sciotoville Tartans
- ↳ South Point Pointers
- ↳ Southeastern Panthers
- ↳ Southern Tornadoes
- ↳ South Gallia Rebels
- ↳ South Webster Jeeps
- ↳ St. Joseph Flyers
- ↳ Symmes Valley Vikings
- ↳ Trimble Tomcats
- ↳ Unioto Shermans
- ↳ Valley Indians
- ↳ Vinton County Vikings
- ↳ Warren Warriors
- ↳ Washington Blue Lions
- ↳ Waterford Wildcats
- ↳ Waverly Tigers
- ↳ Wellston Golden Rockets
- ↳ Western Indians
- ↳ West Union Dragons
- ↳ Westfall Mustangs
- ↳ Wheelersburg Pirates
- ↳ Whiteoak Wildcats
- ↳ Zane Trace Pioneers
- ↳ Pfloyd’s Elite 8 for Southern/SouthEast Ohio
- ↳ Girls Basketball
- ↳ League & Team Pages
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL-Buckeye
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Soccer
- ↳ Soccer Links, League & Team Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Soccer
- ↳ SEOHIOPREPS Girls Soccer
- ↳ Boys Scoreboard
- ↳ Girls Scoreboard
- ↳ Boys Standings
- ↳ Girls Standings
- ↳ Boys Stat Leaders
- ↳ Girls Stat Leaders
- ↳ Boys FAC
- ↳ Girls FAC
- ↳ Boys MSL-Buckeye
- ↳ Girls MSL-Buckeye
- ↳ Boys MVL
- ↳ Girls MVL
- ↳ Boys OVC
- ↳ Girls OVC
- ↳ Boys SHAC
- ↳ Girls SHAC
- ↳ Boys SOC1
- ↳ Boys SOC2
- ↳ Boys SVC
- ↳ Girls SOC
- ↳ Girls SVC
- ↳ Baseball
- ↳ Baseball Links & Pages
- ↳ SEO Baseball Scoreboard
- ↳ SEO Baseball Stat Leaders
- ↳ SEO Baseball Standings
- ↳ FAC
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Softball
- ↳ Softball Links & Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Softball
- ↳ SEO Softball Scoreboard
- ↳ SEO Softball Statleaders
- ↳ SEO Softball Standings
- ↳ FAC
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Volleyball
- ↳ Volleyball Links, League & Team Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Volleyball
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Track & Field
- ↳ Wrestling
- ↳ Cross Country
- ↳ Golf
- ↳ Tennis
- ↳ Swimming
- ↳ JR High, AAU, Travel, Youth League Sports
- ↳ SEOPS UNDERGROUND
- SEOHIOPREPS Team & Player Sports Talk
- ↳ Southeastern Ohio Athletic Standouts
- ↳ Southeastern Ohio Sports History
- SEOHIOPREPS Community Talk
- ↳ The Off season
- ↳ Pro Sports
- ↳ College Sports
- ↳ Fishing, Hunting, Racing, and Outdoor
- ↳ Politics & Financials
- ↳ Games, Birthdays, Welcomes, Trivia & More
- ↳ SoutheasternOhioPreps Basketball League