Coaches All District 13
-
- SE
- Posts: 2237
- Joined: Thu Nov 11, 2004 12:43 pm
Re: Coaches All District 13
When is the game at University of Rio Grande?
I thought the game was Monday March 10 but saw in the Gallipolis Daily Tribune last night that the game was Tuesday March 11 instead. Which is the corect day?
I thought the game was Monday March 10 but saw in the Gallipolis Daily Tribune last night that the game was Tuesday March 11 instead. Which is the corect day?
Re: Coaches All District 13
They will not release it until all teams have finished in the tourny. I was told the game is Monday 10th w/ Girls @6:00 pm, Slam Dunk and 3-Point Contest, then the boys game after that... should be a fun evening!
Re: Coaches All District 13
The Gallipolis Daily Tribune had a story online today but it only listed the kids in the newspapers local coverage area.
-
- S
- Posts: 1954
- Joined: Thu Apr 29, 2010 1:51 pm
Re: Coaches All District 13
Captain Jack....The entire District 13 list is on our website http://www.timesjournal.com. My story on our kids in our coverage area which made it is in for this weekend's edition. Not my best story ever because I was shorter on time (they wanted the paper done early with the weather), but it's in there this weekend. List too.
-
- SEOPS HOF
- Posts: 13429
- Joined: Thu Nov 11, 2004 6:05 am
Re: Coaches All District 13
2007-08 District 13 All-Star Basketball Teams
Friday, March 7, 2008
2007-08 District 13 All-Star Basketball Teams
GIRLS
Divisions I and II
First Team
Jessica Harris Logan Sr.
Tori Dixon Vinton County So.
Catie Wolfe Meigs Jr.
LeAnne Ross Marietta So.
Mallory Brooks Warren Jr.
Rebecca Puckett Vinton County So.
Player of the Year
Jessica Harris, Logan
Coach of the Year
Pat Walsh, Logan
North-South Representative
Jessica Harris, Logan
Second Team
Lakin Horner Warren Sr.
Collette Bolen Logan Sr.
Molly Miracle Marietta Sr.
Jessi Harkins Vinton County Sr.
Jarin Wasch Jackson Sr.
Morgan Howard Meigs Fr.
Special Mention
Alexis Geiger Gallipolis Jr.
Carissa Bosch Logan Sr.
Kelsey Martin Jackson So.
Sarah Grosel Marietta Sr.
Ryann Leslie Gallipolis Sr.
Jill Carroll Warren Sr.
Division III
First Team
Jessica Waddle Ironton Sr.
Kim Kline Nelsonville-York Jr.
Iris Butcher Federal Hocking So.
T’Ann Mayo South Point Sr.
Karissa Adkins Oak Hill So.
Whitney Smith Alexander Jr.
Player of the Year
Jessica Waddle, Ironton
Coach of the Year
Doug Graham, Ironton
North-South Representative
Jessica Waddle, Ironton
North-South Alternate
T’Ann Mayo, South Point (Mayo will be replacing Waddle in North-South game due to injury)
Second Team
Jordyn Cox Coal Grove Jr.
Rachel Harris Chesapeake Sr.
Emily Dunfee Federal Hocking Jr.
Mercedes Crockrel Ironton Jr.
Brooke Long Rock Hill Sr.
Kaylin Marshall Oak Hill Sr.
Special Mention
Lisa Meade Nelsonville-York Sr.
Lauren Raines Alexander Jr.
Kayla Fletcher South Point Fr.
Michelle Pancake Ironton Sr.
Laura Green Belpre Sr.
Jessie Spears Trimble Fr.
Taylor Savage Trimble Fr.
Chelsea Bail Federal Hocking Sr.
Division IV
First Team
Sina King Waterford So.
Jessi Drayer Waterford Jr.
Kasey Turley Southern So.
Chelsea Stowers South Gallia Sr.
Britany Brown Waterford Jr.
Katie Hayman Meigs Eastern Sr.
Player of the Year
Sina King, Waterford
Coach of the Year
Jerry Close, Waterford
Second Team
Haily Pelletier Symmes Valley Jr.
Niki Fulks South Gallia Sr.
Charleigh Haas Ironton St. Joe. Sr.
Jessie Morris Symmes Valley Fr.
Ashleigh Tornes Waterford Sr.
Sarah Ashworth Symmes Valley Sr.
Special Mention
Whitney Wolfe-Riffle Southern Sr.
Erica Corn Symmes Valley So.
Danielle Blair Ironton St. Joe Sr.
Jennifer Sheridan South Gallia Jr.
Hailee Swain South Gallia So.
Emeri Connery Meigs Eastern Fr.
Jasmine Waugh South Gallia So.
Michelle Staton Ironton St. Joe So.
BOYS
Divisions I and II
First Team
Dustin Guthrie Vinton County Sr.
Lucas Wright Logan Sr.
Craig Call Warren Sr.
Sam Majoy Warren Sr.
David Rumley Gallipolis Sr.
Patrick Angle Logan So.
Player of the Year
Dustin Guthrie, Vinton County
Coach of the Year
Matt Combs, Vinton County
North-South Representative
Dustin Guthrie, Vinton County
Second Team
Ryan Stewart Vinton County Sr.
Anthony Tabler Marietta Jr.
Cole Biehl Marietta Sr.
Clay Bolin Meigs Jr.
Morgan Dobbins Jackson So.
Andy Grillo Vinton County So.
Special Mention
Matt Witten Athens Jr.
Jacob Well Meigs So.
Chris McCoy Gallipolis Sr.
Chris Goode Meigs Sr.
Steven Hunter Warren Sr.
Zach Adams Logan Jr.
Zane Eschbaugh Marietta Jr.
Andy Buescher Jackson Sr.
Evan Stacy Jackson Sr.
Division III
First Team
Todd Mayo South Point So.
Tyler Shoemaker Chesapeake Sr.
Michael Lamb Fairland Jr.
Cory Vales Federal Hocking Sr.
Nate Davenport Rock Hill Sr.
Greg Frost Alexander Jr.
Co-Players of the Year
Todd Mayo, South Point and Tyler Shoemaker, Chesapeake
Coach of the Year
Gary Norris, South Point
North-South Representative
Tyler Shoemaker, Chesapeake
Second Team
Marc Carter Ironton Sr.
Cole Hatfield Fairland Jr.
Beau Weed South Point Sr.
Marcus Frazier River Valley Sr.
Michael Barrick Nelsonville-York Jr.
Kyle Barnhouse Alexander Jr.
Dustin Bumgardner Fairland Sr.
Special Mention
Kyle Rase Chesapeake Sr.
Kory Williams Federal Hocking Sr.
Connor Bunting Nelsonville-York So.
Matt Matney Rock Hill Sr.
Jeff Matteson Wellston So.
Cory McCune Federal Hocking Sr.
Jared Gandee Federal Hocking Sr.
Division IV
First Team
Kyle Ondera Oak Hill So.
Kyle Rawson Meigs Eastern Sr.
Chad Harvey Ironton St. Joe Jr.
Tyler Duncan South Gallia Sr.
Weston Roberts Southern Jr.
D.J. Cunningham Waterford Jr.
Player of the Year
Kyle Ondera, Oak Hill
Coach of the Year
Jeff Caldwell, Southern
Second Team
Derek Hoge Waterford Sr.
Jake Lynch Meigs Eastern So.
Isaac Standley Trimble Sr.
Jacob Johnson Symmes Valley Sr.
Matt Tibbs Symmes Valley Sr.
J.D. Hale Oak Hill Jr.
Special Mention
Tyler Smith Symmes Valley Sr.
Chris Capper Symmes Valley Sr.
Brandon Hendershot Waterford Sr.
Alex Lang Waterford Sr.
Ryan Borden Oak Hill Jr.
Adam Mulford Trimble Jr.
Caleb Blackburn Ironton St. Joe Jr.
David Crossan Ironton St. Joe Sr.
Friday, March 7, 2008
2007-08 District 13 All-Star Basketball Teams
GIRLS
Divisions I and II
First Team
Jessica Harris Logan Sr.
Tori Dixon Vinton County So.
Catie Wolfe Meigs Jr.
LeAnne Ross Marietta So.
Mallory Brooks Warren Jr.
Rebecca Puckett Vinton County So.
Player of the Year
Jessica Harris, Logan
Coach of the Year
Pat Walsh, Logan
North-South Representative
Jessica Harris, Logan
Second Team
Lakin Horner Warren Sr.
Collette Bolen Logan Sr.
Molly Miracle Marietta Sr.
Jessi Harkins Vinton County Sr.
Jarin Wasch Jackson Sr.
Morgan Howard Meigs Fr.
Special Mention
Alexis Geiger Gallipolis Jr.
Carissa Bosch Logan Sr.
Kelsey Martin Jackson So.
Sarah Grosel Marietta Sr.
Ryann Leslie Gallipolis Sr.
Jill Carroll Warren Sr.
Division III
First Team
Jessica Waddle Ironton Sr.
Kim Kline Nelsonville-York Jr.
Iris Butcher Federal Hocking So.
T’Ann Mayo South Point Sr.
Karissa Adkins Oak Hill So.
Whitney Smith Alexander Jr.
Player of the Year
Jessica Waddle, Ironton
Coach of the Year
Doug Graham, Ironton
North-South Representative
Jessica Waddle, Ironton
North-South Alternate
T’Ann Mayo, South Point (Mayo will be replacing Waddle in North-South game due to injury)
Second Team
Jordyn Cox Coal Grove Jr.
Rachel Harris Chesapeake Sr.
Emily Dunfee Federal Hocking Jr.
Mercedes Crockrel Ironton Jr.
Brooke Long Rock Hill Sr.
Kaylin Marshall Oak Hill Sr.
Special Mention
Lisa Meade Nelsonville-York Sr.
Lauren Raines Alexander Jr.
Kayla Fletcher South Point Fr.
Michelle Pancake Ironton Sr.
Laura Green Belpre Sr.
Jessie Spears Trimble Fr.
Taylor Savage Trimble Fr.
Chelsea Bail Federal Hocking Sr.
Division IV
First Team
Sina King Waterford So.
Jessi Drayer Waterford Jr.
Kasey Turley Southern So.
Chelsea Stowers South Gallia Sr.
Britany Brown Waterford Jr.
Katie Hayman Meigs Eastern Sr.
Player of the Year
Sina King, Waterford
Coach of the Year
Jerry Close, Waterford
Second Team
Haily Pelletier Symmes Valley Jr.
Niki Fulks South Gallia Sr.
Charleigh Haas Ironton St. Joe. Sr.
Jessie Morris Symmes Valley Fr.
Ashleigh Tornes Waterford Sr.
Sarah Ashworth Symmes Valley Sr.
Special Mention
Whitney Wolfe-Riffle Southern Sr.
Erica Corn Symmes Valley So.
Danielle Blair Ironton St. Joe Sr.
Jennifer Sheridan South Gallia Jr.
Hailee Swain South Gallia So.
Emeri Connery Meigs Eastern Fr.
Jasmine Waugh South Gallia So.
Michelle Staton Ironton St. Joe So.
BOYS
Divisions I and II
First Team
Dustin Guthrie Vinton County Sr.
Lucas Wright Logan Sr.
Craig Call Warren Sr.
Sam Majoy Warren Sr.
David Rumley Gallipolis Sr.
Patrick Angle Logan So.
Player of the Year
Dustin Guthrie, Vinton County
Coach of the Year
Matt Combs, Vinton County
North-South Representative
Dustin Guthrie, Vinton County
Second Team
Ryan Stewart Vinton County Sr.
Anthony Tabler Marietta Jr.
Cole Biehl Marietta Sr.
Clay Bolin Meigs Jr.
Morgan Dobbins Jackson So.
Andy Grillo Vinton County So.
Special Mention
Matt Witten Athens Jr.
Jacob Well Meigs So.
Chris McCoy Gallipolis Sr.
Chris Goode Meigs Sr.
Steven Hunter Warren Sr.
Zach Adams Logan Jr.
Zane Eschbaugh Marietta Jr.
Andy Buescher Jackson Sr.
Evan Stacy Jackson Sr.
Division III
First Team
Todd Mayo South Point So.
Tyler Shoemaker Chesapeake Sr.
Michael Lamb Fairland Jr.
Cory Vales Federal Hocking Sr.
Nate Davenport Rock Hill Sr.
Greg Frost Alexander Jr.
Co-Players of the Year
Todd Mayo, South Point and Tyler Shoemaker, Chesapeake
Coach of the Year
Gary Norris, South Point
North-South Representative
Tyler Shoemaker, Chesapeake
Second Team
Marc Carter Ironton Sr.
Cole Hatfield Fairland Jr.
Beau Weed South Point Sr.
Marcus Frazier River Valley Sr.
Michael Barrick Nelsonville-York Jr.
Kyle Barnhouse Alexander Jr.
Dustin Bumgardner Fairland Sr.
Special Mention
Kyle Rase Chesapeake Sr.
Kory Williams Federal Hocking Sr.
Connor Bunting Nelsonville-York So.
Matt Matney Rock Hill Sr.
Jeff Matteson Wellston So.
Cory McCune Federal Hocking Sr.
Jared Gandee Federal Hocking Sr.
Division IV
First Team
Kyle Ondera Oak Hill So.
Kyle Rawson Meigs Eastern Sr.
Chad Harvey Ironton St. Joe Jr.
Tyler Duncan South Gallia Sr.
Weston Roberts Southern Jr.
D.J. Cunningham Waterford Jr.
Player of the Year
Kyle Ondera, Oak Hill
Coach of the Year
Jeff Caldwell, Southern
Second Team
Derek Hoge Waterford Sr.
Jake Lynch Meigs Eastern So.
Isaac Standley Trimble Sr.
Jacob Johnson Symmes Valley Sr.
Matt Tibbs Symmes Valley Sr.
J.D. Hale Oak Hill Jr.
Special Mention
Tyler Smith Symmes Valley Sr.
Chris Capper Symmes Valley Sr.
Brandon Hendershot Waterford Sr.
Alex Lang Waterford Sr.
Ryan Borden Oak Hill Jr.
Adam Mulford Trimble Jr.
Caleb Blackburn Ironton St. Joe Jr.
David Crossan Ironton St. Joe Sr.
Re: Coaches All District 13
I'm typically not like this..but some of this list is a joke.
If everyone makes it, it's not all that special.
Looks like getting a trophy for 3rd place in a 4 team league.
Watered-down.
Sorry.
Many players are very deserving.
If everyone makes it, it's not all that special.
Looks like getting a trophy for 3rd place in a 4 team league.
Watered-down.
Sorry.
Many players are very deserving.
- Remember_The_Name
- SEOP
- Posts: 4840
- Joined: Tue Mar 28, 2006 11:33 pm
Re: Coaches All District 13
Congrats to Coach Jeff Caldwell for being named Coach of the year in D IV District 13.. also congrats to player Weston Roberts(Jr. Southern), Kyle Rawson (Sr. Reedsville Eastern) and Jake Lynch (So. Reedsville Eastern).
-
- Freshman Team
- Posts: 244
- Joined: Fri Dec 23, 2005 9:48 am
Re: Coaches All District 13
Captain Jack
There are Belpre players on the list. I saw Laura Green's name above.
For the boys:
Did coach join the association? If not no reps.
Was coach there, if not no reps.
Coach nominates players (if above two are ok) then all coaches vote on them (not just league coaches - all D3 boys coaches)
If you get enough votes you make 1st, 2nd, or honorable mention something like 8-8-10.
ironman92
The list above was of teams not the all-star game lineup, only senoirs can play in the all-star game.
There are Belpre players on the list. I saw Laura Green's name above.
For the boys:
Did coach join the association? If not no reps.
Was coach there, if not no reps.
Coach nominates players (if above two are ok) then all coaches vote on them (not just league coaches - all D3 boys coaches)
If you get enough votes you make 1st, 2nd, or honorable mention something like 8-8-10.
ironman92
The list above was of teams not the all-star game lineup, only senoirs can play in the all-star game.