All-Time SEO Girls Basketball Tournament State Champions & Runner-Ups

Past State Champions and Runners Up
Post Reply
Chieftain2009
SEOPS HOF
Posts: 11199
Joined: Mon Oct 26, 2015 3:34 pm

All-Time SEO Girls Basketball Tournament State Champions & Runner-Ups

Post by Chieftain2009 »

State Champions:
1976 - Adena (Division A)
1994 - Adena (Division 3)
2014 - Reedsville Eastern (Division 4)
2016 - Waterford (Division 4)

State Runner-Ups:
1985 - New Lexington (Division AA)
1987 - Unioto (Division A)
1989 - Unioto (Division 3)
1992 - Logan (Division 1)
1997 - Warren (Division 2)
1998 - Peebles (Division 3)
2001 - Sardinia Eastern (Division 3)
2003 - Huntington (Division 3)
2004 - Oak Hill (Division 3)
2009 - Oak Hill (Division 3)
2011 - Oak Hill (Division 3)
2015 - Waterford (Division 4)
2017 - Waterford (Division 4)
Last edited by Chieftain2009 on Tue Jul 30, 2019 8:10 pm, edited 1 time in total.



Chieftain2009
SEOPS HOF
Posts: 11199
Joined: Mon Oct 26, 2015 3:34 pm

Re: All-Time SEO Girls Basketball State Champions & Runner-Ups

Post by Chieftain2009 »

Let me know if I missed any.



Jason Vorhees
All State
Posts: 1078
Joined: Mon Aug 14, 2006 6:45 pm

Re: All-Time SEO Girls Basketball Tournament State Champions & Runner-Ups

Post by Jason Vorhees »

Final Four Appearances for Girl’s Basketball:
1980: Ironton Class AA
1980: Portsmouth Clay Class A
1982: Bishop Rosecrans Class A State Champions
1983: Bishop Rosecrans Class A State Champions
1984: Bishop Rosecrans Class A State Runner Up
1985: New Lexington Class AA State Runner Up
1985: Bishop Rosecrans Class A
1986: Southeastern Ross Class A State Runner Up
1988: Sheridan Division 2
1988: Bishop Rosecrans Division 4
1991: Bishop Rosecrans Division 4
1992: Bishop Rosecrans Division 4 State Champions
1993: Bishop Rosecrans Division 4 State Runner Up
1995: Unioto Division 3
1996: Bishop Rosecrans Division 4 State Runner Up
1998: Bishop Rosecrans Division 4
2002: Eastern Brown Division 3
2004: Sheridan Division 2
2005: Ironton Division 3
2007: Alexander Division 3
2010: Ironton Division 3
2013: Fort Frye Division 3
2013: Eastern Meigs Division 4
2014: Fairland Division 3
2014: Bishop Rosecrans Division 4 State Runner Up
2015: Fairland Division 3
2016: Ironton Division 3
2017: Eastern Brown Division 3
2018: Waterford Division 4
2019: Sheridan Division 2



Post Reply

Return to “State Champions”