2019 DIVISION III BOYS BASKETBALL ALL-OHIO
PLAYER OF THE YEAR: Christopher Anthony, Canal Winchester Harvest Prep
COACH OF THE YEAR: Joe Frank, Archbold
FIRST TEAM
- Christopher Anthony, Canal Winchester Harvest Prep, 6-0, jr., 25.0
- Dallas Patrick, Columbus Wellington, 6-1, sr., 25.0
- Jayson Woodrich, Beachwood, 6-5, sr., 26.7
- Mark Wise, Cincinnati Deer Park, 6-4, jr., 18.0
- Tyler Stephens, Leavittsburg LaBrae, 6-6, sr., 19.9
- Griffin Doseck, Anna, 6-5, sr., 15.0
- Owen Hiegel, Ottawa-Glandorf, 5-11, sr., 19.7
- E.J. Farmer, Cleveland Heights Lutheran East, 6-4, soph., 22.5
- Davis Black, Byesville Meadowbrook, 6-5, sr., 16.5
- Tanner Holden, Wheelersburg, 6-6, sr., 27.0.
SECOND TEAM
- Lukas Swartz, Mogadore, 5-11, jr., 21.9
- DJ Moore, Worthington Christian, 6-3, fr., 18.8
- Calijaha'won Davis, Columbus Africentric, 6-1, jr., 17.4
- Alex Dotson, Cincinnati Purcell-Marian, 6-4, sr., 13.3
- Jacob Plantz, Genoa, 6-3, sr., 21.6
- Luke Powell, Barnesville,6-1, jr., 30.0
- Jordan Burton, Oregon Cardinal Stritch,5-10, sr., 15.0
- Charlie Large, Ironton, 6-0, sr., 19.5
- Quinn Hiles, Creston Norwayne, 6-2, sr., 15.7
- Trevon Ellis, Dayton Stivers, 6-3, jr., 13.0.
THIRD TEAM
- Hayden Kanicki, Ashtabula Edgewood, 6-3, sr., 18.0
- Jarred Logan, Elyria Catholic, 6-6, sr., 15.5
- Jacob Gudorf, Brookville, 6-3, sr., 15.2
- Joey Holifield, Cardinal Stritch, 6-2, jr., 14.3
- Erik Miller, Sugarcreek Garaway, 6-3, sr., 11.9
- Brian Collier, Columbus Grandview Heights, 5-10, jr., 17.6
- Cal Kildow, Belmont Union Local, 5-8, sr., 20.5
- Brayden Sipple, Blanchester, 6-4, soph., 26.2
- Austin Wiemken, Archbold, 6-4, sr., 15.8
- Mason Darby, Oak Hill, 6-4, sr., 16.0
- Kaden Mellott, West Salem Northwestern, 6-4, jr., 18.0
- Derek Reber, Apple Creek Waynedale, 6-4, sr., 15.0
- Brandon Rush, Warrensville Heights, 6-3, sr., 20.0.
SPECIAL MENTION
- Owen Hazelbaker, Johnstown
- Ramelle Arnold, Warrensville Heights
- Nehemiah Benson, Cleveland Heights Lutheran East
- Deandre Pugh, Martins Ferry
- Dante Tucci, Magnolia Sandy Valley
- Isaac Schmitz, Richmond Edison
- Mila Square, Youngstown Valley Christ
- Mason Jakacki, Mantua Crestwood
- Joe Abramovich, Warren Champion
- Caleb Francis, Atwater Waterloo
- Chance Wells, Wooster Triway
- Michael Miller, Beaver Eastern
- Weston Baer, Pomeroy Meigs
- Elijah McCloskey, Chillicothe Huntington
- J.K. Kearns, Albany Alexander
- Lane Brewster, Latham Western
- Alex Blanton, Piketon
- Grant Whisman, Middletown Madison
- Josh Crall, Bucyrus Wynford
- Luke Denecker, Bluffton.
HONORABLE MENTION
- Seann McGill, Kirtland
- Aaron Anderson, Ashtabula Edgewood
- Austin Roberts, Andover Pymatuning Valley
- Dion Hardy, Cleveland Martin Luther King
- Edward Wright III, Elyria Catholic
- Sam Jerman, Ashtabula Edgewood
- Jimmie Mitchell, Beachwood
- Jordan Zupko, Mineral Ridge
- Dylan Johnson, Canton Central Catholic
- Angelo Milini, Canton Central Catholic
- Scott Steger, Rootstown
- Kyle Coffman, Mogadore
- Chris Brooks, Canfield South Range
- Benton Tennant, Leavittsburg LaBrae
- Zach Geiser, Apple Creek Waynedale
- J.J. Cline, West Salem Northwestern
- Logan Domer, Orrville
- Zach Fout, Frankfort Adena
- Ethan Wilson, Ironton
- Austin Webb, South Point
- Eli Archer, Chesapeake
- Matt Mondlak, Proctorville Fairland
- Clayton Thomas, Proctorville Fairland
- Matthew Fraulini, Portsmouth
- J.J. Truitt, Wheelersburg
- Evan Leist, Beaver Eastern
- Marcus Hamilton, Sardinia Eastern Brown
- Elijah Young, Seaman North Adams
- Bowan Tomlin, West Union
- Chase Hammond, Oak Hill
- Ethan Roden, Sugarcreek Garaway
- Koleten Smith, West Lafayette Ridgewood
- Jeremy Salvo, Zoarville Tuscarawas Valley
- Keegan Offenberger, Magnolia Sandy Valley
- Gavin Williams, Coshocton
- Zach Grafton, Old Washington Buckeye Trail
- Peyton Neff, Byesville Meadowbrook
- Nic Hart, Beverly Fort Frye
- Cross Hackathorne, Milford Center Fairbanks
- Hunter Antritt, Baltimore Liberty Union
- Ben Casey, West Jefferson
- Nick Cunningham, Fredericktown
- Nick Kimmel, Marion Pleasant
- Luke Lachey, Columbus Grandview Heights
- Dorrian Moultrie, Gahanna Columbus Academy
- Will Riffle, Amanda-Clearcreek
- Willie Bowman, West Alexandria Twin Valley South
- AJ Garrett, Cincinnati Purcell Marian
- Steven Gentry Jr., Cincinnati Deer Park
- Brice Hill, Cincinnati Seven Hills
- Kendal James, Tipp City Bethel
- Brandon Ross, Cincinnati Reading
- Michael Stammen, Versailles
- Hayden Stone, Carey
- Cooper Parrott, Willard
- Karson Howell, New London
- Karson Howell, New London
- Luke Rowlinson, Collins Western Reserve
- Marcus Bruns
- Jeron Williams, Archbold
- Mason Loeffler, Metamora Evergreen
- Andrew Bench, Genoa.
2019 DIVISION IV BOYS BASKETBALL ALL-OHIO
PLAYER OF THE YEAR: Zeb Jackson, Toledo Maumee Valley Country Day
COACH OF THE YEAR: Mark Schlabach, Berlin Hiland
FIRST TEAM
- Trey Brooks, Elyria Open Door Christian, 6-4, sr., 17.1
- Zach Rasile, McDonald, 6-0, jr., 36.0
- Gage Elza, Bristolville Bristol, 6-0, sr., 26.2
- Aaron Music, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-3, sr., 17.0
- Zeb Jackson, Maumee Valley Country Day, 6-3, jr., 24.5
- Nate Bruns, Maria Stein Marion Local, 6-6, sr.
- Ethan Conley, Franklin Monroe, 6-4, sr., 27.3
- Justin Sweeney, Lisbon David Anderson, 6-0, sr., 21.0
- Curtis Houston, Richmond Heights, 6-3, sr., 12.8
- Javin Etzler, Convoy Crestview, 6-7, sr., 14.2
- Ben Hershberger, Plain City Shekinah Christian, 5-11, sr., 19.6
- Ricky Adams, Willoughby Cornerstone Christian, 5-9, sr., 14.5.
SECOND TEAM
- Russ Young, Waterford, 6-3, sr., 13.9
- Kendall Hochstetler, Berlin Hiland, 6-1, sr., 15.9
- Aiden Miller, Kinsman Badger, 6-3, sr., 21.4
- T.J. Chapman, Willoughby Andrews Osborne, sr., 23.3
- Simon Blair, South Central, 5-10, jr.
- Logan Niswander, Lucas, 6-2, jr., 20.1
- Adonis Davis, Springfield Emmanuel Christian, 6-4, sr., 15.0
- Sabien Doolittle, Springfield Catholic Central, 6-4, sr., 15.0.
THIRD TEAM
- Nate Karaffa, Toronto, 6-1, sr., 19.6
- Matt Hvisdak, Lowellville, 5-10, sr., 17.1
- Parker Thiel, Hicksville, Zach Hayman, Sycamore Mohawk, 5-11, sr., 21.8
- Chase Glock, Stryker, 6-6, sr., 16.0
- Jared Bublinec, Elyria Open Door Christian, 6-5, sr., 16.7
- Matt Applegate, Zanesville Rosecrans, 6-3, sr., 11.4
- Kelly Hendershot, Shadyside, 6-2, jr., 18.8
- Brayden Weber, Glouster Trimble, 6-0, jr., 17.2
- Josh Thorbahn, Ottoville, 6-5, soph., 18.3
- Brody Bowman, Lima Temple Christian, 5-10, sr., 29.5.
SPECIAL MENTION
- Gbolahan Adio, Richmond Heights
- Jacob Artman, Ashtabula St. John
- Boone Jones, Sarahsville Shenandoah
- Logan Brookover, New Matamoras Frontier
- Clark Jennings, Caldwell
- Gabe Lanzer, Sebring McKinley
- Drew Clark, New Middletown Springfield
- Bert Jones, Windham
- Jalen Wenger, Dalton
- Shiloah Blevins, South Webster
- Jack Leith, Willow Wood Symmes Valley
- Gage Sampson, Franklin Furnace Green
- Kyle Sexton, New Boston Glenwood
- Weston Browning, Peebles
- Hunter Muir, Ansonia
- Trent Platfoot, Jackson Center
- Erik Uszynski, Xenia Legacy Christian
- Kaden Warner, Cincinnati James Gamble Montessori
- Eliot Cummings, Toledo Ottawa Hills
- Levi Gazarek, North Baltimore
- Jacob Adams, Plymouth
- Jared Wurst, Delphos St. John's
- Gavin Feichtner, North Robinson Colonel Crawford
- Jared Breece, Pandora-Gilboa
- Nathan Roesch, Sandusky St. Mary's
- Jarod Schulze, Minster
- Caden Niekamp, St. Henry.
HONORABLE MENTION
- Mario Puletti, Newbury
- John Castrilla, Ashtabula St. John
- Anthony Maxie, Richmond Heights
- Miles Hunt, Elyria Open Door Christian
- Nassiem Salem, Cuyahoga Heights
- Brandon Coleman, Columbia Station Columbia
- Adam Ross, Columbia Station Columbia
- Payton Triplett, Lake Center Christian
- Isaac Troyer, Kidron Central Christian
- Connor Stuart, Rittman
- Joey Knopp, East Canton
- Joey Clark, Sebring McKinley
- Shane Eynon, New Middletown Springfield
- Matt Church, Bristolville Bristol
- Tyler Roscoe, Vienna Mathews
- Cory Borders, Coal Grove Dawson-Bryant
- Zach Roach, Ironton St. Joseph
- Braxton Hardy, Crown City South Gallia
- Garrett Barringer, Reedsville Eastern
- Blake Guffey, Glouster Trimble
- Colby Bartley, Corning Miller
- Tanner Kimbler, Franklin Furnace Green
- Will Shope, Sciotovillle East
- Sam Buddelmeyer, Leesburg Fairfield
- Hunter Ruckel, Mowrystown Whiteoak
- Christian Duniver, Sarahsville Shenandoah
- Nickolai Wickham, Sarahsville Shenandoah
- Andy Miller, Berlin Hiland
- Mitch Neidenthal, Strasburg-Franklin
- Mike Neidenthal, Strasburg-Franklin
- Trillion West, Toronto
- Dakota Phillips, Beallsville
- Ashton Bigler, Morral Ridgedale
- Delavontae Jackson, Liberty Christian
- Dylan James, Danville
- Carter Jones, Centerburg
- Chase McCartney, Sugar Grove Berne Union
- Bryson Vogel, Lancaster Fisher Catholic
- Thomas Benvie, Granville Christian
- Joel Headings, Plain City Shekinah Christian
- Heath Jeffries, Newark Catholic
- Caleb Logan, Genoa Christian
- Levi Ross, Madison Christian
- Daniel Turner, Lancaster Fisher Catholic
- Brock Unger, Sugar Grove Berne Union
- Charlie Bertemes, South Charleston Southeastern
- Nick Brandewie, Fort Loramie
- Trey Dunn, Springfield Catholic Central
- Daniel Kearns, Russia
- Michael McCants, Cincinnati James Gamble Montessori
- Aidan Reichert, Jackson Center
- Logan Woods, Fairfield Cincinnati Christian.