Page 1 of 2
Cereal for $7 a box?
Posted: Tue Dec 18, 2007 1:32 pm
by The Instructor
Cereal for $7 a box?
Why Cheerios could be rich kids' food
by Sarah Gilbert Dec 17th 2007
My family struggled financially growing up, and I remember the rare occasion of breakfasting on toaster pastries (when there was a great sale) and mourning how they were rich kids' food. The next day, it was back to Cheerios or pancakes with imitation maple syrup. But this week, news that wheat prices are rising fast could mean that Cheerios and Wheaties and Raisin Bran could show steep increases in price; as much as $7 a box, and higher. They could soon be rich kids' food, too.
You'll recognize the conversation from oil, whose per-barrel cost is pushing $90. Wheat has topped $10 a bushel due to dry weather in Argentina bringing concerns about a global shortage; it's already doubled this year and seems to be climbing a steep price curve. Economists are actually saying breakfast cereal could get so much as twice as expensive as it is today -- and don't think that eating Corn Flakes will save you. With many farmers producing corn and soybeans for biofuels, those crops are getting pricey, too.
My answer to rising food prices is always something like, Buy generic! Shop at Trader Joe's! But the prices are rising in concert throughout the grocery outlets, from wholesale club stores to brand name to seriously off-label. My advice? Start thinking oatmeal for breakfast, and buy local; while you may not save much in sticker price you'll save in fossil fuels for transport and you'll be helping protect our future.
http://www.walletpop.com/2007/12/17/cer ... kids-food/
Posted: Tue Dec 18, 2007 1:32 pm
by The Instructor
I am glad I don't eat cereal!
Posted: Tue Dec 18, 2007 1:40 pm
by wemufans
I've got a box of unopened Cheerios from 2000 that are O's and 2's. I wonder how much I could get for them on E Bay?
Posted: Tue Dec 18, 2007 2:23 pm
by LICKING COUNTY FAN
They can only sale something if we buy it.If we quit buying it they will be forced to lower the price.
Posted: Tue Dec 18, 2007 2:38 pm
by Regulator
That never works because we are a dumb society.
For example, look at the sporting arenas, football stadiums. Beer sales for $7-$10 a beer. If nobody would buy it they would lower the price, however 10 of thousands of people buy it at this price.
Same with Milk, Bread, and Eggs.
We buy things because we think we need it or we are entitled to it. So therefore nothing changes.
Posted: Tue Dec 18, 2007 4:04 pm
by LICKING COUNTY FAN
Regulator wrote:That never works because we are a dumb society.
For example, look at the sporting arenas, football stadiums. Beer sales for $7-$10 a beer. If nobody would buy it they would lower the price, however 10 of thousands of people buy it at this price.
Same with Milk, Bread, and Eggs.
We buy things because we think we need it or we are entitled to it. So therefore nothing changes.
I agree as one we are stupid.
Posted: Tue Dec 18, 2007 5:56 pm
by dukiees1
I agree as well and It's sad to say but I doubt it will change.
Posted: Tue Dec 18, 2007 9:05 pm
by ballparent
I really like my Fruity Pebbles....but $7.00 a box, I don't know.

Posted: Tue Dec 18, 2007 9:10 pm
by ballparent
Gahs4ever quote:
There are some things we cannot do without, like milk and breads, but in every town there is a day old store where loaves can be purchased for $.50....why pay 2-3 times as much in the stores? And if you know the color code on the twist ties on the wrappers, you know what day the bread was made.
I've never heard of this

Do you know what color is what day? I don't care where ever I buy bread this would be useful.
Posted: Tue Dec 18, 2007 9:19 pm
by LICKING COUNTY FAN
I usually only buy milk on Sunday Meijer almost always have it for 2.50 then. And of course Walmart will match it.
Posted: Tue Dec 18, 2007 9:25 pm
by BubbleGumTiger
ballparent wrote:I really like my Fruity Pebbles....but $7.00 a box, I don't know.

Fruity Pebbles 7.00 and beer 7.00........an easy decision for me.....

Posted: Tue Dec 18, 2007 9:34 pm
by ballparent
TigerTownTurkey wrote:ballparent wrote:I really like my Fruity Pebbles....but $7.00 a box, I don't know.

Fruity Pebbles 7.00 and beer 7.00........an easy decision for me.....

It's Fruity Pebbles and Kool-Aid, thank you very much.

Posted: Tue Dec 18, 2007 10:00 pm
by dukiees1
I like Fruity Pebbles as well and I gotta go with Grape Kool-Aid

Posted: Tue Dec 18, 2007 10:22 pm
by BubbleGumTiger
Posted: Tue Dec 18, 2007 10:25 pm
by mstangmom
ballparent wrote:Gahs4ever quote:
There are some things we cannot do without, like milk and breads, but in every town there is a day old store where loaves can be purchased for $.50....why pay 2-3 times as much in the stores? And if you know the color code on the twist ties on the wrappers, you know what day the bread was made.
I've never heard of this

Do you know what color is what day? I don't care where ever I buy bread this would be useful.
Do you have a local bread store nearby?
We have a Nichols bread store over in WCH, I go there to buy the bread and stuff like doughnuts/pastries. the bread is like .50 a loaf and pasteries run like .50 a package when you buy 2. we load up from there once a month a put it in the freezer.
As for the cereal BUT GENARIC
Posted: Wed Dec 19, 2007 1:29 pm
by sportsfanatic85
I usually buy what is on sale, or generic brand, unless someone asks
for something in particular, and then it depends on the price, whether they
get it or not.
Posted: Thu Dec 20, 2007 2:29 am
by YOU'RE TIGER BAIT
DANGIT, THERE GOES MY RAISIN BRAN CRUNCH , THROUGH THE ROOF.
Posted: Thu Dec 20, 2007 7:53 am
by grndma1
ballparent wrote:Gahs4ever quote:
There are some things we cannot do without, like milk and breads, but in every town there is a day old store where loaves can be purchased for $.50....why pay 2-3 times as much in the stores? And if you know the color code on the twist ties on the wrappers, you know what day the bread was made.
I've never heard of this

Do you know what color is what day? I don't care where ever I buy bread this would be useful.
Bread is delivered fresh on five days of the week. Mon- Blue tag, Tuesday- Geen tag, Thurs- Red tag, Fri- White tag, and Sat- Yellow tag.. Hope that helps.
Posted: Thu Dec 20, 2007 9:10 am
by The Instructor
gahs4ever wrote:Here's the neat thing about groceries and food that most people either dont think about or simply dont care.
All foods have a shelf life, and things like fruits and vegetables have a shorter one that most packaged foods. A store owner has a right to ask any price he wants for whatever he is selling, but discriminatory buyers control the market, if only they would.
For example, I was grocery shopping with my wife last Sunday. Head lettuce was 1.49. I love salads and would love to have bought a couple of head, but I have news for Mr store owner. I dont NEED to have a salad at 1.49 a head and in truth he needs to sell that lettuce more than I "need" to buy it. In fact, in a few days that 1.49 head lettuce will start turning brown and then who will want it.
Mr store owner is counting on undisciplined shoppers to just ante up and pay whatever he wants because they dont realize that he is the one who has only so much time to move his product.
I love Pepsi products, but I refust to pay 6.99 a cube when someone somewhere is selling them for 5.99 everyday of the week, and when on occasion they go for 4.99 I stock up and buy a months supply.
There are some things we cannot do without, like milk and breads, but in every town there is a day old store where loaves can be purchased for $.50....why pay 2-3 times as much in the stores? And if you know the color code on the twist ties on the wrappers, you know what day the bread was made.
I could go on, but it would do no good, because there arent enough people willing to let things go when the prices are too high.
I can go without bread and milk quite easily.
I am allergic to milk and I avoid bread so not a problem for me.
Posted: Thu Dec 20, 2007 9:12 am
by The Instructor
dukiees1 wrote:I like Fruity Pebbles as well and I gotta go with Grape Kool-Aid

Drinking grape Kool-Aid can make your poop green!!
