Congratulations to ALL of the girls and coaches on this list for their accomplishments. A special thanks for entertaining all of the fans this year with some great basketball.
DIVISION I
First Team
Myriah Davis, Logan, 5-6, Fr., 13.6
Player of the Year: None selected
Coach of the Year: None selected
Second Team
None selected
Third Team
Beth Starlin, Logan, 6-0, Jr., 6.1; Hannah Kroft, Marietta, 6-0, So., 11.9
Special Mention
Haleigh Sammons, Logan; Morgan Altenburger, Marietta
DIVISION II
First Team
Tanner Bryant, Wash. Court House Miami Trace, 5-11, Sr., 14.0; Victoria Fliehman, Wash. Court House Miami Trace, 6-0, Sr., 13.0; Hannah Haithcock, Wash. Court House Washington, 6-0, Jr., 17.0; Jocie Fisher, Chillicothe Unioto, 5-11, Jr., 13.7; Kendyl Mick, Thornville Sheridan, 5-9, So., 13.3; Kate Liston, Vincent Warren, 5-10, Sr., 12.8; Cassie Bentley, McArthur Vinton County, 6-0, Sr., 17.4; Rebekah Green, Jackson, 5-7, Sr., 26.0
Player of the Year: Tanner Bryant, Washington Court House Miami Trace
Co-Coaches of the Year: J.D. Walters, Thornville Sheridan; Samantha Leach, Wash. Court House Washington
Second Team
Rayana Burns, Wash. Court House Washington, 5-8, So, 8.8; Kenzie McConnell, Circleville, 5-11, Fr., 11.7; Jill Congrove, Circleville Logan Elm, 5-7, Sr., 13.5; Zoiee Smith, Waverly, 5-5, Fr., 14.0; Alex Barnes, Gallipolis Gallia Academy, 5-8, So., 15.8; Maddy Stegbauer, Greenfield McClain, 5-4, Jr., 10.8; Rachel Cooke, Thornville Sheridan, 6-0, Jr., 13.9; Emily Jackson, Vincent Warren, 5-9, Sr., 12.3; Morgan Bentley, McArthur Vinton County, 5-9, Fr., 16.2
Third Team
Cassidy Lovett, Wash. Court House Miami Trace, 5-5, Jr., 8.0; Shawna Conger, Wash. Court House Washington, 5-7, So., 10.7; Meghan Davis, Circleville, 6-0, So., 8.9; Cree Stulley, Chillicothe Unioto, 5-10, So., 8.8; Laura Manderick, Athens, 5-8, So., 15.7; Madi Marsh, Hillsboro, 5-3, Sr., 6.3
Special Mention
Abby Hatter, Circleville Logan Elm; Mailyn Sunkle, Lancaster Fairfield Union; Meliah Johnson, Chillicothe; Amber Cottrill, Chillicothe Unioto; Morgan Wiseman, Waverly; Ryelee Sipple, Gallipolis Gallia Academy; Kelsey Brown, Bidwell River Valley; Emma Conrad, Thornville Sheridan; Jena Wharton, Thornville Sheridan; Maggie Skillman, New Lexington; Peyton Bowe, Vincent Warren, Olivia Alloway, Vincent Warren; Josie Ousley, McArthur Vinton County; Karleigh Hopkins, Hillsboro
DIVISION III
First Team
Braiden Collins, Chillicothe Huntington, 5-10, Jr., 23.2; Ella Skeens, Chillicothe Southeastern, 5-11, Sr., 29.0; Rachel Richardson, Albany Alexander, 5-6, Jr., 18.5; Jessie Addis, Nelsonville-York, 5-4, Sr., 22.0; Lexie Arden, Ironton, 5-11, So., 16.7; Emily Compliment, Coal Grove Dawson-Bryant, 5-9, Sr., 15.0; Emily Chapman, Proctorville Fairland, 5-5, Sr., 19.7; Morgan Reynolds, Sardinia Eastern Brown, 5-6, Jr., 11.5; Erin Daniels, Minford, 5-8, Sr., 21.0; Lakyn Hupp, Seaman North Adams, 5-7, Sr., 16.5; Peyton Scott, Lynchburg-Clay, 5-7, Jr., 25.1; Grace Shope, Leesburg Fairfield, 5-10, Sr., 21.3; Carson Miller, Crooksville, 5-10, Sr., 21.2
Player of the Year: Ella Skeens, Chillicothe Southeastern
Co-Coaches of the Year: Jon Buchanan, Proctorville Fairland; Rob Davis, Seaman North Adams
Second Team
Kassidy Betzing, Pomeroy Meigs, 5-7, Jr., 14.0; Grace Lightle, Piketon, 5-3, Jr., 13.9; McKena Rice, Albany Alexander, 5-9, Jr., 16.3; Lexi Wise, Ironton, 5-10, Sr., 14.0; Emilee Whitt, South Point, 5-8, So., 14.1; Natalee Hall, Chesapeake, 5-5, Sr., 12.8; Allie Marshall, Proctorville Fairland, 6-0, Jr., 10.9; Whitney Broughton, Sardinia Eastern Brown, 5-8, Sr., 12.5; Ashley Blankenship, Minford, 6-3, Jr., 16.0; Abbie Kallner, Wheelersburg, 5-6, Jr., 15.4; Avery Harper, Seaman North Adams, 6-1, Sr., 14.6; Caitlyn Brisker, Oak Hill, 5-8, So., 15.1
Third Team
Emily Robinson, Williamsport Westfall, 5-7, Sr., 12.1; Shyanne Conley, Chillicothe Huntington, 5-8, Sr., 6.6; McKinley Mitten, Chillicothe Southeastern, 5-9, Sr., 8.7; Skylar Hice, Chillicothe Southeastern, 5-8, So., 8.0; Mary Kate McCulloch, Nelsonville-York, 5-5, Jr., 11.4; Riley Schreck, Ironton, 5-9, So., 9.0; Kasey Murphy, Coal Grove Dawson-Bryant, 5-8, Sr., 8.0; Maddie Scott, Ironton Rock Hill, 5-8, Sr., 11.0; Alesha Simpson, Proctorville Fairland, 6-0, Sr., 8.9; Alexa Pennington, Sardinia Eastern Brown, 6-0, Jr., 11.6; MaKayla White, Portsmouth West, 5-6, Sr., 12.0; Caitlyn Puckett, Minford, 5-11, Jr., 9.0; Ellie Ruby, Wheelersburg, 5-1, Sr., 9.4; Grace McDowell, Seaman North Adams, 5-11, Jr., 9.2; Zoe Fittro, Lynchburg-Clay, 5-9, So., 10.8; Sydney Mullins, Wellston, 5-8, Jr., 15.0
Special Mention
Madison Fields, Pomeroy Meigs; Hannah Stark, Frankfort Adena; Avery Reuter, Piketon; Brooke Webb, Chesapeake; Alexis Hall, Coal Grove Dawson-Bryant; Kelsie Warnock, Proctorville Fairland; Haidyn Wamsley, McDermott Northwest; Jasmine Eley, Portsmouth; Kaylee Darnell, Wheelersburg; Kaley Daniels, West Union; Blake Adams, Leesburg Fairfield; Paige Carter, Beaver Eastern; Bailey Ward, Oak Hill; Mya Bouska, Wellston
DIVISION IV
First Team
Lexi Woods, Bainbridge Paint Valley, 5-11, Sr., 20.5; Jensyn Shepherd, Willow Wood Symmes Valley, 6-0, Sr., 17.4; Mariah Buckley, New Boston Glenwood, 5-6, Sr., 19.0; Katie Dettwiller, Portsmouth Notre Dame, 6-4, Jr., 14.8; Lexi Smith, Portsmouth Notre Dame, 6-0, Sr., 14.0; Ellie Jo Johnson, South Webster, 6-1, Sr., 18.7; Jacey Justice, Peebles, 5-7, Fr., 19.0; Alli Kern, Waterford, 5-9, Sr., 15.0; Megan Ball, Waterford, 5-11, Sr., 14.5
Player of the Year: Alli Kern, Waterford
Coach of the Year: J.D. McKenzie, Portsmouth Notre Dame
Second Team
Paige Tolson, Stewart Federal Hocking, 5-1, Fr., 9.0; Haille Joseph, Corning Miller, 6-1, So., 10.6; Elizabeth Collins, Reedsville Eastern, 6-2, Sr., 15.0; Sylvia Evans, Latham Western, 5-4, Jr., 13.5; Ali Hamilton, New Boston Glenwood, 6-0, Sr., 16.0; Jensen Warnock, Portsmouth Clay, 5-10, Jr., 15.8; Brooke Kennedy, Manchester, 6-0, Fr., 12.2; Sydney Spencer, Belpre, 5-6, Jr., 10.0; Rachael Adams, Waterford, 5-8, Jr., 9.5
Third Team
Hannah Dunfee, Stewart Federal Hocking, 5-6, Sr., 10.0; Ashley Spencer, Corning Miller, 5-8, So., 11.0; Madison Williams, Reedsville Eastern, 5-9, Sr., 13.0; Phoenix Cleland, Racine Southern, 5-6, So., 7.3; Erin Evans, Crown City South Gallia, 5-8, Sr., 10.2; Haley Whitt, Latham Western, 5-7, Jr., 10.0; Bre Call, Lucasville Valley, 5-6, So., 12.2; Peyton Helphinstine, New Boston Glenwood, 5-10, Sr., 10.0; Ava Hassel, Portsmouth Notre Dame, 5-4, Fr., 10.2; Madison Cook, South Webster, 5-10, Jr., 11.7; Sydnie Cox, Manchester, 6-1, Fr., 10.8; Kyna Waderker, Belpre, 6-0, So., 14.0
Special Mention
Emma Beha, Stewart Federal Hocking; Jess Parker, Reedsville Eastern; Baylee Wolfe, Racine Southern; Aaliyah Howell, Crown City South Gallia; Ashley Bartram, Ironton St. Joseph; Kaitlyn Crabtree, Willow Wood Symmes Valley; Kame Sweeney, Franklin Furnace Green; Sophia Balestra, Portsmouth Clay; Taylor Schmidt, Portsmouth Notre Dame; Avery Zempter, South Webster; McKinlee Ryan, Peebles; Cylee Bratton, Mowrystown Whiteoak; Hannah Duff, Waterford; Hayley Duff, Waterford
All SE District Teams
Jump to
- SEOHIOPREPS SPORTS
- ↳ Football
- ↳ Football Links, League & Team Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Football
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL-Buckeye
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Boys Basketball
- ↳ Boys Basketball Links, League & Team Pages
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ All Time Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL-Buckeye
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Adena Warriors
- ↳ Alexander Spartans
- ↳ Athens Bulldogs
- ↳ Beaver Eastern Eagles
- ↳ Belpre Golden Eagles
- ↳ Chesapeake Panthers
- ↳ Chillicothe Cavaliers
- ↳ Circleville Tigers
- ↳ Clay Panthers
- ↳ Coal Grove Hornets
- ↳ Crooksville Ceramics
- ↳ Eastern Brown Warriors
- ↳ Eastern Meigs Eagles
- ↳ Fairfield Lions
- ↳ Fairfield Union Falcons
- ↳ Fairland Dragons
- ↳ Fayetteville-Perry Rockets
- ↳ Federal Hocking Lancers
- ↳ Fort Frye Cadets
- ↳ Gallia Academy Blue Devils
- ↳ Glenwood Tigers
- ↳ Green Bobcats
- ↳ Hillsboro Indians
- ↳ Huntington Huntsmen
- ↳ Ironton Fighting Tigers
- ↳ Jackson Ironmen
- ↳ Logan Elm Braves
- ↳ Logan Chieftains
- ↳ Lynchburg-Clay Mustangs
- ↳ Manchester Greyhounds
- ↳ Marietta Tigers
- ↳ Miami Trace Panthers
- ↳ McClain Tigers
- ↳ Meigs Marauders
- ↳ Minford Falcons
- ↳ New Lexington Panthers
- ↳ Notre Dame Titans
- ↳ North Adams Green Devils
- ↳ Northwest Mohawks
- ↳ Paint Valley Bearcats
- ↳ Peebles Indians
- ↳ Piketon Redstreaks
- ↳ Portsmouth Trojans
- ↳ Portsmouth West Senators
- ↳ Oak Hill Oaks
- ↳ Miller Falcons
- ↳ Nelsonville-York Buckeyes
- ↳ Ripley Blue Jays
- ↳ River Valley Raiders
- ↳ Rock Hill Redmen
- ↳ Sheridan Generals
- ↳ Sciotoville Tartans
- ↳ South Point Pointers
- ↳ Southeastern Panthers
- ↳ Southern Tornadoes
- ↳ South Gallia Rebels
- ↳ South Webster Jeeps
- ↳ St. Joseph Flyers
- ↳ Symmes Valley Vikings
- ↳ Trimble Tomcats
- ↳ Unioto Shermans
- ↳ Valley Indians
- ↳ Vinton County Vikings
- ↳ Warren Warriors
- ↳ Washington Blue Lions
- ↳ Waterford Wildcats
- ↳ Waverly Tigers
- ↳ Wellston Golden Rockets
- ↳ Western Indians
- ↳ West Union Dragons
- ↳ Westfall Mustangs
- ↳ Wheelersburg Pirates
- ↳ Whiteoak Wildcats
- ↳ Zane Trace Pioneers
- ↳ Pfloyd’s Elite 8 for Southern/SouthEast Ohio
- ↳ Girls Basketball
- ↳ League & Team Pages
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL-Buckeye
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Soccer
- ↳ Soccer Links, League & Team Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Soccer
- ↳ SEOHIOPREPS Girls Soccer
- ↳ Boys Scoreboard
- ↳ Girls Scoreboard
- ↳ Boys Standings
- ↳ Girls Standings
- ↳ Boys Stat Leaders
- ↳ Girls Stat Leaders
- ↳ Boys FAC
- ↳ Girls FAC
- ↳ Boys MSL-Buckeye
- ↳ Girls MSL-Buckeye
- ↳ Boys MVL
- ↳ Girls MVL
- ↳ Boys OVC
- ↳ Girls OVC
- ↳ Boys SHAC
- ↳ Girls SHAC
- ↳ Boys SOC1
- ↳ Boys SOC2
- ↳ Boys SVC
- ↳ Girls SOC
- ↳ Girls SVC
- ↳ Baseball
- ↳ Baseball Links & Pages
- ↳ SEO Baseball Scoreboard
- ↳ SEO Baseball Stat Leaders
- ↳ SEO Baseball Standings
- ↳ FAC
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Softball
- ↳ Softball Links & Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Softball
- ↳ SEO Softball Scoreboard
- ↳ SEO Softball Statleaders
- ↳ SEO Softball Standings
- ↳ FAC
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Volleyball
- ↳ Volleyball Links, League & Team Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Volleyball
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Track & Field
- ↳ Wrestling
- ↳ Cross Country
- ↳ Golf
- ↳ Tennis
- ↳ Swimming
- ↳ JR High, AAU, Travel, Youth League Sports
- ↳ SEOPS UNDERGROUND
- SEOHIOPREPS Team & Player Sports Talk
- ↳ Southeastern Ohio Athletic Standouts
- ↳ Southeastern Ohio Sports History
- SEOHIOPREPS Community Talk
- ↳ The Off season
- ↳ Pro Sports
- ↳ College Sports
- ↳ Fishing, Hunting, Racing, and Outdoor
- ↳ Politics & Financials
- ↳ Games, Birthdays, Welcomes, Trivia & More
- ↳ SoutheasternOhioPreps Basketball League